Czy samodzielnie można nauczyć się programowania?

Programowanie jest o tyle ciekawą dziedziną, że jest mnóstwo materiałów w internecie na temat dowolnego języka. Można wręcz powiedzieć że jest ich natłok przez co trudno wybrać odpowiedni kierunek od czego zacząć. Z tego powodu na rynku jest wiele kursów programowania, które uczą tylko niezbędnych rzeczy aby rozpocząć pracę w tej branży. Oczywiście jest też pełno innych materiałów i niezależnie czy uczymy się z książek czy z kursów podstawą jest nasza indywidualna praca.

Samodzielna nauka trwa dłużej

Nie oszukujmy się, nauka od podstaw programowania zawsze będzie trwała dłużej niż nauka kolejnego języka. To jest naturalna bariera wejścia, gdyż praktycznie wszystko czego się uczymy jest nowością. Niektórych może przytłoczyć ilość materiału  na start przez co szybko rezygnują, mimo że brakowało im tylko trochę cierpliwości. Tak naprawdę programowanie nie jest trudne, dla większości osób przesiedzenie kilku godzin przy komputerze bez gier czy youtuba jest problemem. Jeżeli potrafisz się skupić i sumiennie oraz konsekwentnie będziesz ćwiczyć kodowanie to w miarę szybko zdobędziesz niezbędne kwalifikacje do pierwszej pracy jako programista.

Nie ma się co łudzić że będzie to kilka tygodni, raczej dobre kilkaset godzin ciężkiej samodzielnej pracy. W praktyce jednak obecnie w każdym zawodzie istnieje taka bariera wejścia. Jeśli ktoś chce pracować np w rachunkowości też musisz poświecić setki godzin na czytanie przepisów itd.

Stawiaj sobie realne cele

Wiele osób lub marzyć jakby to było gdyby, myślę że na tym etapie życia jesteśmy realistami i twardo stąpamy po ziemi. Wybór dość pracochłonnej ścieżki zawodowej jakim jest programowanie musi się wiązać z nauką według swoich możliwości. Osobiście uważam, że lepiej uczyć się w skupieniu przez godzinę niż siedzieć 3h i wpaść w pętle przeglądania maili, nauki programowania, słuchania youtuba w tle itd. W takie podejście można się bawić jak jest się seniorem i większość rzeczy jest na tyle proste, że można dać sobie więcej luzu. Natomiast nauka programowania musi być maksymalnie efektywna.

Nie rozpraszaj się, czasem lepiej coś zrobić wolniej ale porządnie przez co nie będziesz już do tego wracać. Dodatkowo nie określaj sobie do kiedy masz czegoś się nauczyć, gdyż to powoduje niepotrzebny stres. O wiele lepiej założyć, że będziesz poświęcać na naukę godzinę dziennie. Jak się wciągniesz i tak będziesz spędzać więcej czasu z programowaniem.

Motywacja jest przereklamowania

Większość osób ma problem by w ogóle zacząć, dlatego jeśli masz już pewność że rozpoczynasz naukę programowania, to zacznij już dzisiaj. Najlepiej od zaraz, po prostu zainstaluj Visual Studio Code i przeczytaj jakąś pierwszą lekcję z mojego bloga. Nie trać czasu na rozmyślanie tylko zacznij od razu. Nawet poświęć tylko 10 minut na naukę, najważniejsze że proces został rozpoczęty i kontynuuj go dzień w dzień.

Jeśli chcesz przyśpieszyć swoją naukę

To polecam moje kursy, które zbierają całą potrzebną esencję z programowania w wielu językach. Nie musisz szukać od czego zacząć, wszystko masz podane na tacy w przystępnych lekcjach.

Podsumowanie

Samodzielna nauka programowania jest możliwa, sam jestem tego dowodem. Dodatkowo może być bardzo satysfakcjonująca gdyż tworzysz jakieś działające rozwiązania. Trzeba też pamiętać że wymaga dużo samodyscypliny i własnej pracy, ale też dzięki temu będziesz mieć dużo satysfakcji z owoców własnej pracy.

Scroll to Top