Jak szukać rozwiązania problemów programistycznych w internecie?

Programowanie w praktyce to nie tylko nauka ale przede wszystkim rozwiązywanie problemów programistycznych oraz poprawianie błędów. Jest to codzienność w tej branży i stąd tak wysokie zarobki. To co jest ważne to umiejętność szybkiego i dokładnego rozwiązywania problemów. Oczywiście na początku naszej drogi nawet prosty błąd może nam zabrać dużo czasu aby zrozumieć co jest przyczyną i jak go rozwiązać. Warto jednak potraktować to jako trening gdyż przydadzą się nam takie zdolności w przyszłości.

Dokumentacja jest Twoim przyjacielem

Szczególnie jeśli korzystasz z jakiegoś frameworka czy innej biblioteki staraj się korzystać z ich dokumentacji, która zwykle powinna być najświeższym źródłem informacji. Warto również przeszukać artykuły na blog projektu lub przykłady na github z nim związane. Jeśli napotkasz na jakiś błąd w samej bibliotece warto przeczytać konwersacje na stronie github projektu czy taki błąd nie był już zgłoszony. Może ktoś już miał taki problem i podzielił się rozwiązaniem z którego możesz skorzystać.

Opisz problem na stronie projektu np github

Jeśli nigdzie nie znajdziesz rozwiązania błędu po prostu napisz na stronie projektu pytanie odnośnie problemu, społeczność programistów z pewnością chętnie Tobie pomoże. Pamiętaj tylko aby dokładnie i prosto wszystko opisać i nie zapomnij podziękować  za pomoc.

Jak nie wiesz jak coś zrobić szukaj odpowiedzi na stackoverflow

Złośliwi powiedzieliby że awaria internetu czy dostępu do stackoverflow sprawi że większość programistów nie będzie potrafiła pracować. Cóż, pewnie to byłaby prawdą, ale na szczęście telefony też mają internet 🙂 Jedyne co chciałbym podkreślić, że warto czasem być krytycznym wobec tego co piszą w internecie, nie zawsze musi to w pełni odpowiadać naszemu problemowi, ale może nas nakierować na rozwiązanie. Umiejętność wyszukiwania informacji jest bardzo przydatna w programowaniu i jest to ważna umiejętność z której trzeba korzystać. Najlepiej szukać na informacji za pomocą opisania problemu w google i dodania na końcu słowa kluczowego stackoverflow. Strona jest dobrze zindeksowana i przyśpieszy to Twoje poszukiwania.

Tutoriale i szkolenia

Internet jest pełen różnych kursów na temat programowania, zanim z nich skorzystasz upewnij się że są aktualne. Natomiast dość trudne problemy czy zaawansowana wiedza może wymagać odrębnych szkoleń, ale takowe mogą być zapewnione przez firmę która Ciebie zatrudnia na wyższych poziomach Twojej kariery 🙂

Książki

Nie jest zaskoczeniem że mimo popularności szkoleń, blogów i artykułów wiele osób nadal preferuje książki, które można przeczytać na wakacjach czy w wolnej chwili odpoczywając od monitora. Tutaj również zwróć uwagę na datę publikacji danej książki gdyż wiedza w IT szybko potrafi się zdezaktualizować i podane rozwiązanie może być już nieaktualne.

Kiedy wyczerpiesz wszystkie możliwości nie bój się pytać starszych kolegów z pracy

Nikt nie lubi jak mu się przeszkadza w pracy, dlatego szanuj kolegów i korzystaj z ich pomocy kiedy wyczerpiesz wszystkie możliwości i nadal nie masz potencjalnego rozwiązania. W rozmowie z kolegami z pracy gdy padną kolejne propozycje rozwiązań gdy pokarzesz, że już zostały sprawdzone przez Ciebie z pewnością docenią że nie przychodzisz z pierdołami tylko samodzielnie dążysz do rozwiązania problemu. Inaczej mówiąc szanujesz ich czas i przychodzisz zawracać im głowę tylko gdy jest to konieczne 🙂

 

Scroll to Top