Jaki wybrać pierwszy język programowania do nauki?

Decyzja o wyborze pierwszego języka programowania jest kluczowa dla początkujących programistów i może mieć długoterminowe skutki dla ich kariery i zainteresowań. Wybór odpowiedniego języka zależy od kilku czynników, takich jak cele nauki, dostępny czas i zasoby, preferowany typ projektów i potencjalne perspektywy zawodowe. Trzeba jednak mieć na uwadze że nauka pierwszego języka zwykle zajmuje najwięcej czasu, gdyż wymaga to poznania, zrozumienia i przećwiczenia podstaw programowania. Jest to główny powód dlaczego powinno się dobrze przemyśleć wybór pierwszego języka do nauki.

JavaScript

Nie ukrywam że jest to jeden z najlepszych języków programowania dla początkujących. Js jest bardzo popularny na rynku pracy, można nim tworzyć programy na frontendzie i backendzie. Upraszcza pewne elementy tworzenia oprogramowania, gdyż nie potrzebuje typów zmiennych jak Java czy C++. Jest łatwym językiem do rozpoczęcia nauki i dopiero później może stać się trudniejszy, gdy staramy się zrozumieć jak działają np prototypy w JavaScript czy nowsze elementy języka jak Standard ES6 itd. W skrócie “easy to start, hard to master” dzięki czemu jest idealnym wyborem na pierwszy język do nauki. Wadą może być potrzeba nauki podstaw standardu html5 i css3 aby móc tworzyć pierwsze frontendowe przeglądarki, ale są to proste standardy i większość osób szybko pozna te technologie. Javascript ma ogromną ilość bibliotek i frameworków przez co będzie standardem na rynku na długie lata.

Python

Kolejny kandydat po JS, który polecam jak drugą możliwość. Python jest obecnie jednym zn najpopularniejszych  najbardziej lubianych języków programowania. Ze względu na wymagane wcięcia do tworzenia bloków kodu trochę się różni od innych języków, ale większość reszty składni jest dość podobna co możemy spotkać w popularnych językach. Python jest szczególnie lubiany za ogromną ilość bibliotek i frameworków, szczególnie upodobali sobie ten język fani data science czy machine learningu.

Java

Jest to popularny język do dużych projektów, szczególnie korporacyjnych. Podobnie jak poprzednie języki jest przenośny i działa na wielu platformach, ale wymaga dobrej znajomości koncepcji programowania obiektowego, dlatego nie jest najlepszym wyborem na pierwszy język programowania do nauki. Natomiast warto do niego wrócić później gdy już opanujemy JavaScript lub Pythona. Poznanie Javy z frameworkiem Spring do tworzenia aplikacji backendowych może być ważnym elementem naszego CV.

C++

Podobnie jak Java jest to bardzo zaawansowany język i zbyt trudny dla osób początkujących, które nigdy wcześniej nie programowały. W C++ jako programiści musimy nie tylko dobrze programować obiektowo, również musimy zarządzać pamięcią programów. Zaletą jest duża szybkość programów, ale wadą duży potencjał wystąpienia błędów. Jeśli planujemy w przyszłości programować zaawansowane gry to warto nauczyć się tego języka.

Podsumowanie

Wybór pierwszego języka programowania jest niezwykle istotny i lepiej sobie na początku nie utrudniać nauki biorąc się za trudny język jak Java czy C++. Oczywiście że wiele osób da radę je samodzielnie poznać, ale zajmie to znacznie więcej czasu niż nauka np Python czy JavaScript. Lepiej najpierw nauczyć się prostszego języka i gdy zrozumiemy podstawowe koncepcje programowania dopiero później przejść do trudniejszych rozwiązań.

Scroll to Top